GAIRĖS VERSLO ASOCIACIJOMS IR JŲ NARIAMS: KĄ BŪTINA ŽINOTI NORINT IŠVENGTI KONKURENCIJOS RIBOJIMO RIZIKOS?

Asociacijos yra itin svarbios organizacijos ne tik į jas besiburiančioms įmonėms, bet ir valdžios institucijoms, priimančioms verslui reikšmingus teisės aktus. Visgi narystė asociacijoje nepašalina verslo atstovų pareigos laikytis konkurencijos taisyklių. Siekdama didinti supratimą apie konkurencijos teisės reikalavimus ir padėti išvengti pažeidimų, Konkurencijos taryba atnaujino gaires asociacijoms, jų nariams bei su asociacijomis bendradarbiaujančioms valdžios institucijoms.
Tiek verslo atstovų susitikimuose su Konkurencijos tarybos ekspertais, tiek viešojoje erdvėje kyla klausimų, kiek aktyviai įmonės gali bendradarbiauti tarpusavyje, dalyvauti asociacijų veikloje, kokio pobūdžio duomenis teikti informacijos prašančioms valdžios institucijoms? Atsakymus į šiuos bei kitus aktualius klausimus galima rasti gairėse „Asociacijų veikla: kaip nepažeisti konkurencijos teisės reikalavimų“, kur taip pat pateikiami pagrindiniai konkurencijos teisės reikalavimai ir paaiškinimai bei rekomendacijos asociacijoms, jų nariams, kaip tarpusavyje bendradarbiaujant ir dalyvaujant teisėkūros procese išvengti konkurencijos ribojimo rizikos.
Konkurencijos tarybos pirmininkė Jolanta Ivanauskienė priminė, kad verslo asociacijos, svarstydamos konkrečiam sektoriui aktualius klausimus, neturėtų tapti platformomis konkurenciją ribojantiems susitarimams tarp narių sudaryti.
„Asociacijos ir jų nariai turėtų laikytis pagrindinės taisyklės – kartu nesvarstyti ir nepriimti sprendimų, susijusių su individualia įmonių veikla, bei neaptarinėti ar tarpusavyje nesikeisti komerciškai jautriais duomenimis, pavyzdžiui, kainodara, pirkimo ar pardavimo sąlygomis, sąnaudomis ir pan., nes tokios informacijos mainai gali reikšmingai apriboti konkurenciją“, – pabrėžė institucijos vadovė.
Konkurencijos įstatymas draudžia tuos susitarimus, kurie riboja ar gali riboti konkurenciją, pavyzdžiui, kai įmonės siekia bendrai nustatyti kainas, pasidalinti rinką ar suderinti gamybos kiekius. Jeigu šie ir kiti su individualia įmonių veikla susiję aspektai yra aptarinėjami asociacijos veikloje, Konkurencijos tarybos gairėse pateikiami konkretūs patarimai, kaip nariai turėtų elgtis, kad nebūtų pripažinti draudžiamo susitarimo dalyviais ir išvengtų gresiančios atsakomybės. Be to, tiek Konkurencijos tarybos, tiek teismų praktikos pavyzdžiai ir konkrečių situacijų aprašymai turėtų padėti asociacijoms ir jų nariams įsivertinti, kokie veiksmai kelia didžiausią konkurencijos ribojimo riziką.
Dalis patarimų yra skirta ir valstybės institucijoms, kad šioms renkant informaciją iš asociacijų bei priimant įvairiems ūkio sektoriams reikšmingus sprendimus, nebūtų sukurta sąlygų, kurios padidintų galimybes verslo atstovams sudaryti konkurenciją ribojančius susitarimus.
„Tikimės, kad gairėse pateikti pagrindiniai reikalavimai, paaiškinimai, situacijų aprašymai ir vertinimai bei rekomendacijos padės asociacijoms veikti teisėtai ir efektyviai dalyvauti teisėkūros procese bei bendradarbiauti su valstybės institucijomis“, – sakė J. Ivanauskienė.
Gairės „Asociacijų veikla: kaip nepažeisti konkurencijos teisės reikalavimų“, kurios nėra privalomas norminio pobūdžio teisės aktas, parengtos atsižvelgus į dažniausiai asociacijoms bei jų nariams kylančius klausimus. Konkrečių veiksmų atitiktį Konkurencijos įstatymo reikalavimams Konkurencijos taryba nustato tik atlikusi išsamų tam tikros situacijos tyrimą.