PRANEŠĖJAMS – PALANKESNĖS SĄLYGOS GAUTI ATLYGĮ UŽ KONKURENCIJOS TARYBAI PATEIKTUS ĮRODYMUS APIE GALIMĄ PAŽEIDIMĄ

Išaiškinti kartelius, kurie dažniausiai sudaromi slaptai, Konkurencijos tarybai gali padėti asmenys, turintys informacijos apie draudžiamus susitarimus, ir gauti solidų atlygį už pagalbą nutraukiant žalingą pažeidimą. Tikimasi, kad atnaujinta išmokų mokėjimo pranešėjams tvarka paskatins daugiau asmenų pateikti įrodymus institucijai.
Vienkartinės piniginės išmokos už įrodymų pateikimą Konkurencijos tarybai skyrimo ir mokėjimo tvarkos apraše, atnaujintame atsižvelgus į Konkurencijos įstatymo pataisas, detalizuota konkurenciją ribojančio susitarimo įrodymų pateikimo, išmokos sumokėjimo, informaciją pateikusio asmens konfidencialumo užtikrinimo ir kitos procedūros.
Nuo šiol vienkartinės išmokos dydis pranešėjams nebus siejamas vien tik su baudų, paskirtų už pažeidimą, apie kurį Konkurencijos tarybai buvo pateikti įrodymai, suma. Be to, į išmoką galės pretenduoti asmenys, pateikę reikšmingą informaciją apie institucijos jau pradėtą tyrimą. Konkretų išmokos dydį Konkurencijos taryba nustatys atsižvelgdama į įrodymų pridėtinę vertę, pažeidimo pavojingumą, trukmę ir įtaką vartotojams, taip pat asmens, pateikusio įrodymus, bendradarbiavimą su institucija bei patiriamos rizikos lygį, vertins kitas reikšmingas aplinkybes.
Išmokos dydis sudarys ne daugiau kaip 10 proc. Konkurencijos tarybos visų už nustatytą pažeidimą, apie kurį įrodymus pateikė fizinis asmuo, paskirtų baudų sumos, tačiau ne mažiau kaip 1000 eurų ir ne daugiau kaip 100 000 eurų.
Nuo 2019 m. liepos, kai Konkurencijos įstatyme buvo numatyta galimybė sumokėti atlygį pranešėjams, Konkurencijos taryba kasmet konsultuoja po keletą fizinių asmenų, besidominčių, kokia informacija būtų laikoma pagrįstais įrodymais apie galimą kartelinį susitarimą. Lietuvoje pasitvirtino kitų ES šalių patirtis, kad tik nedidelė fizinių asmenų perduodamos informacijos dalis gali tapti pagrindu pradėti tyrimą. Kai kurie gauti duomenys paskatina institucijos ekspertus detaliau paanalizuoti situaciją tam tikruose sektoriuose.
Konkurencijos tarybos Draudžiamų susitarimų tyrimo grupės vadovas Daumantas Grikinis teigė, kad, nors pranešėjų pateikiami duomenys ne visuomet gali būti panaudojami tyrimui pradėti, fiziniai asmenys atkreipia institucijos ekspertų dėmesį į potencialius pažeidimų atvejus, dėl kurių Konkurencijos taryba išsiunčia prevencinius raštus ir paragina keisti verslo praktiką.
Praėjusiais metais prevenciniai raštai buvo išsiųsti 24 bendrovėms raginant įsivertinti savo taikomos veiklos praktikos teisėtumą ir susilaikyti nuo bet kokių veiksmų, kurie galėtų pažeisti konkurencijos teisės reikalavimus. Kokiu būdu spręsti konkurencijos problemas konkrečiu atveju – pradėti pažeidimo tyrimą, imtis prevencinių priemonių ar kitų veiksmų, Konkurencijos taryba sprendžia individualiai, atsižvelgdama į turimus įrodymus, galimo pažeidimo pobūdį, jo strateginę reikšmę ir kitus principus.
Pradėjus tyrimą ir nustačius konkurenciją ribojantį susitarimą, pažeidėjams gali būti skiriama bauda iki 10 proc. bendrųjų pasaulinių metinių pajamų praėjusiais metais.
Primename, kad fiziniai asmenys draudžiamo konkurenciją ribojančio susitarimo įrodymus gali pateikti Konkurencijos tarybos puslapyje esančioje elektroninėje formoje, el. paštu praneskmums@kt.gov.lt, paštu (Jogailos g. 14, Vilnius), atvykę į Konkurencijos tarybą, pasikonsultuoti galima tel.: +370 5 212 6641; +370 5 260 8879. Konkurencijos taryba užtikrina pareiškėjų tapatybės konfidencialumą.