VERSLO APKLAUSA: DAUGUMA ĮMONIŲ ŽINO KONKURENCIJOS ĮSTATYMO REIKALAVIMUS, BET ŠVIETIMO POREIKIS IŠLIEKA

Konkurencijos tarybos užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa atskleidė, kad daugiau kaip du trečdaliai Lietuvos įmonių žino pagrindinius konkurencijos teisės reikalavimus, tokius kaip draudimą sudaryti konkurenciją ribojančius susitarimus. Atsižvelgdama į išliekantį poreikį didinti supratimą apie konkurencijos taisykles, institucija ir toliau rengs bei skleis verslui aktualią šviečiamojo pobūdžio informaciją, kad kuo daugiau įmonių galėtų įsivertinti pažeidimų rizikas.
Apklausus 317 įvairaus dydžio įmonių iš skirtingų veiklos sektorių, paaiškėjo, jog didžioji dalis respondentų yra susipažinę su pagrindiniais Konkurencijos įstatymo reikalavimais, ypač konkurenciją ribojančių susitarimų srityje. Pavyzdžiui, 74 proc. apklaustųjų žino, kad konkurentams draudžiama tarpusavyje susitarti nustatyti vienodas prekių ar paslaugų kainas, 73 proc. – mano, jog komercinių pasiūlymų derinimas su konkurentais viešuosiuose pirkimuose pažeidžia konkurencijos teisės nuostatas, 67 proc. – sutiko, kad įmonės tarpusavyje negali dalytis komerciškai jautria informacija.
Be to, 77 proc. apklaustųjų teisingai nurodė, kad Konkurencijos įstatymas draudžia fiksuoti prekių ar paslaugų perpardavimo kainas, taigi, prekių tiekėjai negali reikalauti platintojų nemažinti prekių kainų ir netaikyti nuolaidų vartotojams. Kad įmonė pažeistų Konkurencijos įstatymą, jeigu su konkurentais susitartų neparduoti prekių tiems patiems klientams, žino 71 proc. respondentų. Apklausos duomenimis, su minėtais Konkurencijos įstatymo reikalavimais yra daugiau susipažinusių stambaus kapitalo įmonių, kurių apyvarta 2023 m. viršijo 10 mln. Eur, taip pat bendrovės, realizuojančios savo produkciją ar teikiančios paslaugas Lietuvos rinkoje.
Beveik du trečdaliai – 65 proc. – apklaustų įmonių atstovų žino, kad Konkurencijos tarybos leidimo reikėtų, jeigu susijungti planuotų vienos didžiausių pagal pajamas kurio nors sektoriaus bendrovių, o kas antras respondentas teisingai nurodė, jog Konkurencijos įstatymas nedraudžia įmonei užimti dominuojančios padėties rinkoje.
Konkurencijos tarybos pirmininkė Jolanta Ivanauskienė teigė, kad gana aukštus žinomumo apie Konkurencijos įstatymo reikalavimus rodiklius lėmė nuosekli institucijos veikla tiek pažeidimų tyrimų, tiek švietimo priemonių sklaidos srityje.
Vis dėlto ji atkreipė dėmesį, kad dar per mažai įmonių žino, jog informavusios Konkurencijos tarybą apie dalyvavimą konkurenciją ribojančiame susitarime ir suteikusios tyrimui naudingos informacijos gali būti atleistos nuo baudos arba tikėtis jos sumažinimo. Apklausos duomenimis, tik 43 proc. bendrovių turėjo informacijos apie tokią galimybę.
Vos ketvirtadalio apklaustų bendrovių atstovai buvo girdėję apie galimybę asmenims, pateikusiems įrodymus Konkurencijos tarybai apie galimą konkurenciją ribojantį susitarimą, gauti atlygį iki 100 tūkst. eurų.
Anot J. Ivanauskienės, Konkurencijos taryba ir toliau aktyviai informuos įmones apie konkurencijos teisės reikalavimus, kad verslas įsivertintų konkurenciją ribojančių veiksmų riziką, taip pat planuojama didinti informacijos tiek apie Atleidimo nuo baudų programą, tiek apie galimybę fiziniams asmenims gauti atlygį už pateiktus institucijai įrodymus.
Tikimasi, kad ir pačios verslo įmonės daugiau investuos į konkurencijos kultūros stiprinimą. Apklausos duomenimis, tik 17 proc. respondentų patvirtino, jog jų įmonės darbuotojai per 2 metus yra dalyvavę darbdavių organizuojamuose mokymuose dėl konkurencijos teisės užtikrinimo.
Su apklausos, kurią bendrovė „Spinter tyrimai“ atliko 2024 m. spalį, rezultatais galite susipažinti čia.